kekeme-tedavi

Gary Craig Stanford üniversitesi mezunu bir mühendistir. 90?lı yıllarda Bu tekniyi geliştirmiştir. Eft bir ?enerji psikolojisi tekniyi? diye tanımlanmaktadır. Eft ye iğnesiz akapunkturda diyenler vardır. Duygusal boşalım tekniyi de demek mümkündür.

Enerji bedenimizdeki enerji akımının durağanlığı ve blokajları eft ile yeniden düzenlenebilir. 

Emr : Bu standart yöntem, travmatik yaşantılara uğrama sonucunda genellikle bellekte dağınık bir biçimde kalan anıları birleştirme, gözden geçirme ve kişinin kendine verdiği değer duygusundaki azalmayı yeniden zihin süzgecinden geçirme olanağını veren bir yaklaşımdır. Bu teknik de psikodinamik ve davranışsal yöntemler özgün biçimde birlikte kullanılmaktadır.

Her iki tekniyin de en önemli özelliği duygularla çalışılmasıdır. Yani travma esnasında yaşanan olumsuz duyguların boşaltılması bu tekniklerin bel kemiyini oluşturur. Kekemelikte çok rahat bir şekilde kullanılır. Kişinin hissettiği olumsuz duygular bu tekniklerle boşaltılabilir. Yani kekeme bir ortamda korku hissediyorsa o korku duygusu bu tekniklerle boşaltılabilir. Ama her iki teknik de kekemeliğin tedavisinde tek başına yeterli değildir. Başka tekniklerle birlikte uygulandığında başarılı sonuçlar doğurabilir.